Ανάρτηση οριστικών πινάκων κατάταξης υποψηφίων Τμημάτων Μεταλυκειακού Έτους - Τάξης Μαθητείας 1ου ΕΠΑΛ Κιλκίς περιόδου 2023-2024

Γράφτηκε από τον/την Κέρος Ιωάννης. Posted in Μαθητεία

Αναρτήθηκαν οι τελικοί πίνακες κατατάξης των υποψηφίων Τμημάτων Μεταλυκειακού Έτους - Τάξης Μαθητείας 1ου ΕΠΑΛ Κιλκίς περιόδου 2023-2024:

1. Αισθητικής τέχνης

2. Βοηθών Νοσηλευτών

3. Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομίας

4. Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων

Ανάρτηση προσωρινών πινάκων κατάταξης υποψηφίων Τμημάτων Μεταλυκειακού Έτους - Τάξης Μαθητείας 1ου ΕΠΑΛ Κιλκίς περιόδου 2023-2024

Γράφτηκε από τον/την Κέρος Ιωάννης. Posted in Μαθητεία

Αναρτήθηκαν οι προσωρινοί πίνακες κατατάξης των υποψηφίων Τμημάτων Μεταλυκειακού Έτους - Τάξης Μαθητείας 1ου ΕΠΑΛ Κιλκίς περιόδου 2023-2024:

1. Αισθητικής τέχνης

2. Βοηθών Νοσηλευτών

3. Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομίας

4. Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων

Από 16-10-2023 έως και τις 23-10-2023 οι αιτήσεις συμμετοχής στο Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.

Γράφτηκε από τον/την Κέρος Ιωάννης. Posted in Μαθητεία

Από σήμερα Δευτέρα 16-10-2023 και ώρα 15:00 έως και τη Δευτέρα 23-10-2023 και ώρα 11:00 π.μ., οι υποψήφιοι μαθητευόμενοι μπορούν να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στο Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας αποκλειστικά ηλεκτρονικά μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος Διαχείρισης Τάξης Μαθητείας https://e-mathiteia.minedu.gov.gr, όπου έχουν αναρτηθεί σχετικές οδηγίες.

Το Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας αποτελεί μια εξαιρετικά ελκυστική επιλογή, αφού δίνει τη δυνατότητα στους αποφοίτους των Επαγγελματικών Λυκείων να αναβαθμίσουν τα  επαγγελματικά προσόντα τους και ενισχύει τη δυνατότητα ένταξής  τους στην αγορά εργασίας, συνδυάζοντας την εκπαίδευση στο σχολείο με αμειβόμενη κατάρτιση στον εργασιακό χώρο.

Για την περίοδο 2023-2024 έχουν εξασφαλισθεί σχεδόν 9.500 θέσεις μαθητείας σε Δημόσιο και Ιδιωτικό Τομέα εκ των οποίων το 64% προέρχεται από επιχειρήσεις του Ιδιωτικού Τομέα. Πιο συγκεκριμένα, σημειώθηκε αύξηση της τάξεως του 42% στον αριθμό των προσφερόμενων θέσεων Μαθητείας συνολικά στην επικράτεια,  με στόχο  να δοθεί η δυνατότητα σε όσο το δυνατόν περισσότερους κατόχους πτυχίου ΕΠΑ.Λ. να παρακολουθήσουν το Μεταλυκειακό έτος-Τάξη Μαθητείας.

Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας

Γράφτηκε από τον/την Κέρος Ιωάννης. Posted in Μαθητεία

• Αποτελεί μια προαιρετική εναλλακτική διαδρομή μετά την αποφοίτηση από το ΕΠΑΛ.
  • Σκοπός:
    • Αναβάθμιση πτυχίου (μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος και μετά από την επιτυχή συμμετοχή σε εξετάσεις πιστοποίησης, οι μαθητευόμενοι αναβαθμίζουν το πτυχίο τους σε επίπεδο 5 ( ΕΠΑΛ επίπεδο 4) το οποίο αποτελεί και ένα επιπλέον προσόν για το δημόσιο τομέα μέσω ΑΣΕΠ (150 μόρια)
    • Εκπαίδευση
    • Εργασιακή εμπειρία
    • Επιδότηση (στους μαθητευόμενους παρέχεται αμοιβή ίση με το 95% του νόμιμου κατώτατου ημερομίσθιου)
    • Συντάξιμος χρόνος ασφάλισης (γιατί καταβάλλονται και εισφορές για τους αντίστοιχους κλάδους κύριας και επικουρικής σύνταξης)
    • Αναβολή στράτευσης
  • Το σύστημα μαθητείας απευθύνεται σε αποφοίτους δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που:
    • Έχουν ολοκληρώσει τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση με επιτυχία και έχουν στην κατοχή τους απολυτήριο και πτυχίο ΕΠΑΛ ή ισότιμο
    • Δεν έχουν προηγούμενη συμμετοχή σε προγράμματα μαθητείας

Δεν υπάρχει ανώτατο όριο συμμετοχής σε προγράμματα μαθητείας

• Κατά την 9μηνη διάρκεια του προγράμματος, το οποίο τελεί υπό την εποπτεία των ΕΠΑ.Λ., οι απόφοιτοι συμμετέχουν στο «Πρόγραμμα εκπαίδευσης στο χώρο εργασίας − Μαθητεία σε εργασιακό χώρο» για 4 ημέρες την εβδομάδα, ενώ μία φορά την εβδομάδα παρακολουθούν εργαστηριακό μάθημα της ειδικότητας στο ΕΠΑΛ ή στο Εργαστηριακό Κέντρο.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 468 guests και κανένα μέλος