Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας

Γράφτηκε από τον/την Κέρος Ιωάννης. Posted in Μαθητεία

• Αποτελεί μια προαιρετική εναλλακτική διαδρομή μετά την αποφοίτηση από το ΕΠΑΛ.
  • Σκοπός:
    • Αναβάθμιση πτυχίου (μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος και μετά από την επιτυχή συμμετοχή σε εξετάσεις πιστοποίησης, οι μαθητευόμενοι αναβαθμίζουν το πτυχίο τους σε επίπεδο 5 ( ΕΠΑΛ επίπεδο 4) το οποίο αποτελεί και ένα επιπλέον προσόν για το δημόσιο τομέα μέσω ΑΣΕΠ (150 μόρια)
    • Εκπαίδευση
    • Εργασιακή εμπειρία
    • Επιδότηση (στους μαθητευόμενους παρέχεται αμοιβή ίση με το 95% του νόμιμου κατώτατου ημερομίσθιου)
    • Συντάξιμος χρόνος ασφάλισης (γιατί καταβάλλονται και εισφορές για τους αντίστοιχους κλάδους κύριας και επικουρικής σύνταξης)
    • Αναβολή στράτευσης
  • Το σύστημα μαθητείας απευθύνεται σε αποφοίτους δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που:
    • Έχουν ολοκληρώσει τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση με επιτυχία και έχουν στην κατοχή τους απολυτήριο και πτυχίο ΕΠΑΛ ή ισότιμο
    • Δεν έχουν προηγούμενη συμμετοχή σε προγράμματα μαθητείας

Δεν υπάρχει ανώτατο όριο συμμετοχής σε προγράμματα μαθητείας

• Κατά την 9μηνη διάρκεια του προγράμματος, το οποίο τελεί υπό την εποπτεία των ΕΠΑ.Λ., οι απόφοιτοι συμμετέχουν στο «Πρόγραμμα εκπαίδευσης στο χώρο εργασίας − Μαθητεία σε εργασιακό χώρο» για 4 ημέρες την εβδομάδα, ενώ μία φορά την εβδομάδα παρακολουθούν εργαστηριακό μάθημα της ειδικότητας στο ΕΠΑΛ ή στο Εργαστηριακό Κέντρο.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 67 guests και κανένα μέλος