Αυτισμός: Ενημερώνομαι - Κατανοώ - Εντάσσομαι - Ζω

autismos1

Στα πλαίσια της Δράσης "Επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών" πραγματοποιήθηκε στο 1ο ΕΠΑ.Λ Κιλκίς την Πέμπτη 18 Μαΐου 2023 τρίωρη ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα:

Αυτισμός: Ενημερώνομαι - Κατανοώ - Εντάσσομαι - Ζω

από τις εκπαιδευτικούς Γιαννούλα Σταματία (ΠΕ 87.01.50) & Μπαρτζώκα Δέσποινα (ΠΕ 03).

Κατά τη διάρκεια της Δράσης οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για τα κριτήρια διάγνωσης του αυτισμού, τις ιδιαιτερότητες όσον αφορά την αισθητηριακή επεξεργασία, την ανάπτυξη λόγου/ομιλίας και μαθηματικών δεξιοτήτων, τα δυνατά σημεία και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν . Έμφαση δόθηκε στους τομείς των ιδιαίτερων ενδιαφερόντων των παιδιών με αυτισμό και στους τρόπους με τους οποίους μπορεί ο εκπαιδευτικός να τους αξιοποιήσει προκειμένου να επιτύχει την επιτυχή ένταξή τους στο σχολικό και κοινωνικό περιβάλλον. Μελετήθηκαν επίσης, μελέτες περίπτωσης ατόμων με αυτισμό, παρουσιάστηκαν σχετικά βίντεο και ακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος και ανταλλαγή εμπειριών όσον αφορά την ισότιμη ένταξη των παιδιών αυτών σ΄ ένα συμπεριληπτικό σχολείο.

Τεχνητή Νοημοσύνη: Από το ChatGPT στα αυτόνομα συστήματα

Γράφτηκε από τον/την Κέρος Ιωάννης. Posted in Ενημερωτικές Συναντήσεις

Την Πέμπτη 27/04/2023 το σχολείο μας είχε τη χαρά να φιλοξενήσει στο αμφιθέατρο του, τον καθηγητή Υπολογιστικής Νοημοσύνης του Τμήματος Πληροφορικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Τέφα Αναστάσιο, ο οποίος με τον επιστημονικό αλλά ταυτόχρονα απλό του λόγο, μας ανέπτυξε ένα επίκαιρο όσο ποτέ θέμα, αυτό της Τεχνητής Νοημοσύνης, τις τρέχουσες εξελίξεις γύρω από αυτήν, τον τρόπο που άλλαξε και θα αλλάξει την ζωή μας καθώς και τα ηθικά ζητήματα που ανακύπτουν από τη χρήση της.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η Διευθύντρια της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Κιλκίς κ. Λαμπρινή Φρόση, εκπαιδευτικοί από διάφορα σχολεία της πόλης του Κιλκίς, μαθητές, μαθήτριες, φοιτητές, φοιτήτριες, γονείς και κηδεμόνες αλλά και ιδιώτες.

Η εκδήλωση μεταδόθηκε και διαδικτυακά μέσω του YouTube με πλήθος σχολείων ανά την Ελλάδα να την παρακολουθούν.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την παρουσίαση σε μορφή pdf.

Πρόσκληση για διαδικτυακή συνάντηση για την παγκόσμια ημέρα των αδέσποτων

Γράφτηκε από τον/την Κέρος Ιωάννης. Posted in Ενημερωτικές Συναντήσεις

Στα πλαίσια της ημέρας αδέσποτων ζώων συντροφιάς 4 Απριλίου, ο Δήμος Κιλκίς σε συνεργασία με την Αστυνομική Διεύθυνση, τα εξωτερικά Ιατρεία του Γενικού Νοσοκομείου, το Δασαρχείο, τον  Φιλοζωικό Σύλλογο Κιλκίς, τον Κυνηγετικό Σύλλογο Κιλκίς, τον σύλλογο των Κτηνοτρόφων Κιλκίς, σας προσκαλεί σε διαδικτυακή συνάντηση, με θέμα “Αδέσποτα ζώα συντροφιάς – Απόψεις και προτάσεις για τη διαχείριση και την προώθηση της υιοθεσίας τους”.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί  την Πέμπτη 08 Απριλίου 2021 στις  19:00, στο δικτυακό σύνδεσμο: .

Meeting ID: 820 4980 8428          Passcode: 123456789

Εισηγητές:

1. Γεώργιος Μπαλάσκας, αρμόδιος Αντιδήμαρχος Δήμου Κιλκίς

2. Σωτηρία Χατζηπανάγου, Πρόεδρος Φιλοζωικού Συλλόγου Κιλκίς

3. Ηρακλής Συγγουρίδης, εκπαιδευτής σκύλων της Διεύθυνσης Αστυνομίας Κιλκίς

4. Χαράλαμπος Βασιλειάδης, Πρόεδρος Κυνηγετικού Συλλόγου Κιλκίς

5. Ανέστης Καραμήτρος, ιδιώτης κτηνίατρος και συνεργάτης του Δήμου Κιλκίς

6. Γεωργία Σωτηριάδου, Προϊσταμένη Τμήματος Εξωτερικών Ιατρείων του Γ.Ν. Νοσοκομείου Κιλκίς

7. Γεώργιος Ράλλης, Δασολόγος, υπάλληλος του Δασαρχείου Κιλκίς

8. Ελισάβετ Φρεγγίδου, ψυχολόγος υπάλληλος της Διεύθυνσης Πρόνοιας του Δήμου Κιλκίς

9. Εκπρόσωπος των συλλόγων των κτηνοτρόφων Κιλκίς

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 273 guests και κανένα μέλος